Jakou jednokolku?


Jestli vás jednokolka zaujala teprve nedávno, nejspíše ani netušíte, kolik možností výběru existuje. Vlastně celý jednokolkařský svět si na to teprve zvyká. Než vzniklo HOPsej.cz, mohli jste jednokolku (někdy také monokolo) získat jedině v cyklo prodejně, nebo v zásilkovém katalogu a výběr byl velmi malý, nebo žádný. Většinou žádný.

Dnes máte téměř tolik typů jednokolek, co u kol, nebo dokonce u aut. Různé typy jednokolek v rozličných cenových rozmezích a pro rozdílné využití. O jaké typy a využití se jedná? Prokoušeme se seznamem kategorií v katalogu E-shopu HOPsej.czJako nový jednokolkař asi ještě nevíte, která z kategorií vám nejvíce sedne. To je v pořádku. Většina jednokolkařů totiž začíná na začátečnických (klasických) jednokolkách a teprve později se oddělí nějakým směrem. Nejdříve se naučíte jezdit a časem uvidíte, jaký styl jízdy si nejvíce užíváte. Tak tedy začněme s popisem jednotlivých kategorií:

JEDNOKOLKY PRO ZAČÁTEČNÍKY

JEDNOKOLKY PRO ZAČÁTEČNÍKYBěžná kategorie jednokolek. Nejsou určeny pouze začátečníkům, ale jsou pro ně tím nejlepším do začátku. Kdysi byli tím jediným, co bylo možno vidět v obchodě. Monokola jsou velká od 12 do 24 palců. Dobrý, základní, cenově dostupný, jednokolý dopravní prostředek. Pokud právě začínáte, nebo jestli plánujete jenom jednoduché ježdění po okolí, či v tělocvičně, je to jednokolka, kterou hledáte. I když plánujete přejít na něco většího, silnějšího, nebo vhodnějšího na vystoupení hodí se mít tuto jednokolku jako záložní a učit na ní kamarády.

Zpět na výběr kategorií

VYJÍŽĎKOVÁ JEDNOKOLKA (24palců)

Tato kategorie se kryje se začátečnickou, přičemž nabízí kvalitnější kousky s běžnou velikostí kola 24′. Je to skvělá velikost monokola pro všestranné ježdění. Dá se s ní naučit mnoho triků, ujet určitou vzdálenost a vlastně dělat od každého trochu.

Zpět na výběr kategorií

TURISTICKÁ JEDNOKOLKA (26/28/29′)

TURISTICKÁ JEDNOKOLKA (26/28/29′)Jelikož jsou jednokolky většinou omezeny co do rychlosti velikostí kola, je nejčastějším způsobem urychlení právě jeho zvětšení. Tato kategorie zahrnuje kola o velikosti 26, 27, i 29 palců, známá mezi cyklisty pod označením 700c. Jedná se o velikost používanou u většiny kol. Tyhle jednokolky jsou tedy docela praktické pro přepravu a není problém je transportovat třeba v autě.

Zpět na výběr kategorií

DÁLKOVÁ JEDNOKOLKA

V této kategorii jsou ty nejrychlejší jednokolky o průměru 36 a vice palců. Samozřejmě je možné jet na výlet na větší jednokolce a na dlouhou trasu na menší, takže se nenechte ovlivnit jmény kategorií. 36 palcovým kolem tato kategorie započala revoluci co se týče ježdění jednokolkou na dlouhé vzdálenosti. V současnosti je zde velký výběr. Kromě 36′ kol si můžete pořídit také 2 rychlostní náboj, který vám udělá z 24′ kola ekvivalent 36′, nebo z 29′ ekvivalent 49". pro opravdové milovníky rychlosti je zde možnost dostat kolo o velikosti 36′ na rychlost odpovídající 54′ jednokolce. Jsou k dostání také s brzdou, která činí jízdu z dlouhého, či strmého kopce bezpečnější, nebo můžete mít řídítka na přesunutí části hmotnosti ze sedla. Navíc získáte aerodynamičtější pozici. K dispozici jsou i historicky vypadající kola o velikosti 43, nebo 48′.

Zpět na výběr kategorií

TERÉNNÍ JEDNOKOLKY

TERÉNNÍ JEDNOKOLKYJedná se vlastně o jízdu v hlíně a blátě. Je to větší zábava než si asi myslíte. V posledních letech je horská unicyklistika velmi populární a celá tako kategorie se uzpůsobila potřebám jezdců i jejich peněženek. Pro horské ježdění potřebujete silnější plášť s hrubším vzorkem, delší kliky a odolnější díly. Obzvláště rám a kliky. Velikost kol se obvykle pohybuje od 24 do 29′. Terénní jednokolka může všude tam, kam horské kolo.

Zpět na výběr kategorií

TRIALOVÁ JEDNOKOLKA

TRIALOVÁ JEDNOKOLKATrial je o překonávání překážek. Při trialových závodech uvidíte jezdce skákat a jezdit přes auta, skály, kabelové cívky, kmeny stromů, či cokoliv jiného co mají v cestě. Trialové jednokolky jsou podobné terénním, ovšem s menším kolem a zpevněnými částmi, pomáhajícími vydržet neustálé skoky a dopady. Dále také musejí mít speciální drážkované spojení osy a kliky (ISIS), které je mnohem odolnější, než klasický čtyřhran, používaný u běžných jednokolek. Tato kategorie také zahrnuje jednokolky určené na street a flatland ježdění. Street kombinuje trial s různými triky a flatland je pouze o tricích bez překážek.

Zpět na výběr kategorií

FREESTYLE

FREESTYLETyto jednokolky jsou přímo určené k provádění triků, ať již jen tak pro zábavu, nebo na vystoupení v cirkuse. Menší jezdci mohou používat 16′ kola, jiní zase používají i 24′, ovšem naprostá většina jezdí na 20′. Nejen, že je mnohem lépe ovladatelná, ale také vám stačí na provádění triků mnohem méně místa. Freestylová jednokolka se vyznačuje pevnějším rámem než klasická a vršek vidlice je uzpůsoben pro pohodlnější provádění triků, jako například jízda ve stoje na rámu atd. Chcete-li jezdit v tělocvičně, určitě si pořiďte jednokolku s plastovými pedály (nepoškrábou podlahu) a s pláštěm, který nedělá čmouhy.

Zpět na výběr kategorií

ŽIRAFY

ŽIRAFYVěřte, nevěřte, na těchto jednokolkách s řetězem se jezdí mnohem snadněji, než se zdá. Je to jako balancovat na ruce s tužkou, nebo s velkým pravítkem. Co je snazší? Navíc i když máte 150cm jednokolku, nohy máte pořád jen kousek nad zemí, takže to není zas tak nebezpečné. I přesto si ostatní myslí, že jste strašně vysoko. Žirafa je velmi vhodná i jako doplněk při vystoupení. Naše půjčovna jednokolek nabízí možnost vyzkoušet si tuto netradiční jednokolku. Existují ovšem také vícekolé jednokolky. Mysleli jste si, že jednokolka nemůže mít více kol? Ale může. Jen je poskládejte pěkně na sebe. Kola se pohání navzájem třením. Tříkolá jednokolka jede jako těžší žirafa. U dvoukolé však musíte šlapat dozadu, abyste jeli vpřed, což chce spoustu cviku. Ale o tom jednokolkaření je, ne?

Zpět na výběr kategorií

ULTIMATE WHEEL

ULTIMATE WHEELProstě kolo s pedály. Žádný rám, či sedlo. Skvělý trénink a velká výzva. Mimo možnosti zakoupení v e-shopu si ho taky můžete zkusit udělat sami. Obecně platí, že čím větší, tím lepší na učení. Ač se to nezdá, je spousta triků které lze na tomto kole provádět.

  • Nasednout bez pomoci rukou
  • Naskočit na kutálející se kolo
  • Vyskočit z pedálů, otočit se o 180° a zase dopadnout na pedály
  • Vyskočit s kolem a otočit se o 180°
  • Přeskok z jednoho kola na druhé, jedoucí Vystoupení okořeněné touto jednokolkou tedy dostane nový rozměr.
Zpět na výběr kategorií

IMPOSSIBLE WHEEL

IMPOSSIBLE WHEELKolo se stupačkami, jedoucí jakoukoliv rychlostí. Něco jako skateboard s jedním kolem. Není to zas tak úplně impossible, ale rozhodně ani easy. Impossible, nebo také BC wheel je jedinou jednokolkou na které nemusíte pořád šlapat.


TRÉNINK ROVNOVÁHY

Tato kategorie zahrnuje vozítka, která můžete koupit v jednokolkařských obchodech, ale nelze je nazvat jednokolkou. Tři kola vedle sebe? Není to jednokolka, ale rozhodně skvělé procvičení rovnováhy.

Zpět na výběr kategorií / návrat na předchozí stránku / E-SHOP S JEDNOKOLKAMA

TIP


Vyzkoušejte naši půjčovnu jednokolek

Neváhejte a kontaktujte!


Spolupráce není omezena na konkrétní lokalitu. Máme velký akční rádius...

Daniel Fajmon

+420 728 179 490

Skype: Danubis