Poprvé na jednokolce


Tak jednokolku máme doma, nezbývá než ji zkrotit a ukázat kdo je tady pánem... Není to nic těžkého. Stačí jí věnovat nějakou tu hodinku a první metry máme za sebou. Pokusím se to shrnout do několika bodů:

  • V první řadě neudělejte stejnou chybu jako já, když mi první jednokolka přišla na dobírku do školy. Nářadí nebylo po ruce, tak jsme ji složili a poutahovali jen tak rukou co to šlo. Samozřejmě že kliky a pedály to odnesly a časem se mi strhaly závity. Jednou za čas tedy určitě zkontrolujte, že jsou všechny namáhané části jednokolky dotaženy. Dále je důležité si nastavit správnou výšku sedla jednokolky. Sedlo by mělo být tak vysoko, že když si jej dáte pod zadek a nohu máte na spodním pedálu, měla by být tato noha skoro rovná.

  • Teď si najděte nějaké vhodné místo na první šlápnutí do pedálů. Ideální je třeba ráhno, kterého se můžete nahoře držet. Chytněte se ho, dejte si sedlo pod zadek a stoupněte na pedály. Pozor! Nejdříve na ten spodní. O špatnosti opačného postupu se stejně časem přesvědčíte :-) Nyní se zkuste na jednokolce "pohupovat" o půl otáčky dopředu a dozadu. Houpejte se takhle nějakou tu minutku, aby si mozek zvykl na nový pohyb.

  • Když už vám přijde i celé protočení pedálů přirozenější, než zpočátku, zkuste jezdit pár šlápnutí s přidržováním buď o ráhno, nebo třeba o stěny v úzké chodbě.

  • Pohyb už není tak trhaný? Bravo! Přistoupíme k nejtěžší fází. Jedeme podél zdi, o kterou se přidržujeme a pokusíme se od ní odrazit do volného prostoru. Jde jen o to, nebát se přenést váhu tak, že začnete "padat" vpřed. Následně šlapejte tak rychle, aby jednokolka vaše tělo "dojela." No a je to. Pak už jen zbývá naučit se zastavit, otočit a tak dále. To zde ale nemá smysl dlouze popisovat. Je to naprosto intuitivní. Tato fáze bude asi trvat nejdéle, ale například mí spolužáci na průmyslovce se na 1kolce naučili jezdit o přestávkách.

A závěrem ještě jedna rada. Začínáte-li na jednokolce s BMX pedály s piny, rozhodně se vyplatí chrániče holení. Ostatně ani další chrániče nejsou na tomto pekelném stroji k zahození...

z5 na předchozí stránku

TIP


Vyzkoušejte naši půjčovnu jednokolek

Neváhejte a kontaktujte!


Spolupráce není omezena na konkrétní lokalitu. Máme velký akční rádius...

Daniel Fajmon

+420 728 179 490

Skype: Danubis