Zde najdete vše co by vás mohlo o tomto moderním sportovním náčiní zajímat. Nejdříve si řekneme něco o skákacích botách obecně, následně detailněji zodpovíme další otázky. Dočtete se pro koho jsou skákací boty vhodné, jak náročný powerbocking je, kde ho lze provozovat a jak "sedmimílové" skákací boty vybírat. Podíváme se také na jejich životnost a stručně srovnáme konkurenční značky skákacích bot, působící na českém trhu.
Skákací boty, někdy také "A-Jumpy" (podle nejznámějšího českého výrobce), byly patentovány roku 1999 Němcem Alexandrem Böckem a to pod názvem Powerskips. Jedná se tedy o relativně novou sportovní pomůcku. PowerSKip již dnes nejsou k mání a celosvětovou špičkou v oboru jsou nyní české A-Jump.
Ve svých show je využívá i Cirgue Du Soleil. Pro normální smrtelníky jsou k mání levnější kopie modely, jejichž cena začíná již od 8.000,- Kč.
Skákací boty" vyrábí
několik výrobců pod názvy A-Jump, Poweriser, 7milesboot (7League Boots),
UpWing, PoweriZer (přejmenován na Powerstrider), FlyJumper,
SpeedJumper, Worker a Skyrunner Skyrunner
. Po počátečním boomu se postupně většina značek přestala vyrábět a k dostání jsou spíše ve formě bazarovek, případně doprodeje zásob. Aktuálně v ČR pořídíte pouze značku A-Jump a Skyrunner.
Rozdíl mezi drahými a levnými botami je v kvalitě komponent a zpracování.
Princip však je stejný. Dle mé zkušenosti jsou A-Jumpy výrazně tišší i po letech skákání.
Další výhodou je skutečnost, že pro dosažení určité výšky stačí vynaložit
méně energie než u konkurenčních značek skákacích bot.
Hmotnost skákací chůdy je od 3 do 4,5kg a po nazutí se
ocitnete přibližně 40-50 cm nad zemí.
Čeho lze tedy s tímto sportovním náčiním dosáhnout? Jak na originálu, tak na těch lepších kopiích lze skákat až 3m do výšky, dělat třímetrové kroky, či běžet rychlostí 40km/h. Toto nejsou jenom teoreticky dosažitelná čísla, ale informace z praxe.
Na zcela jiném principu fungují "klokaní boty" Kangoo Jumps a Aerower. Nejsou tolik vhodné pro vystoupení. Klokaní boty Kangoo jsou spíše než k vysokým skokům a složitým trikům určeny těm, které již klasický aerobik omrzel, nebo mají problémy s klouby. Boty totiž tlumí náraz až o 80%, čímž šetří klouby kyčlí i kolen. Pokud vás takzvaný Kangoo-robic zaujal, botky najdete v e-shopu www.HOPsej.cz.
S trochou nadsázky lze říci, že pro kohokoliv kdo se vejde do nabízeného váhového rozmezí pružin.
Na skákacích botách jsem už viděl snad všechny věkové kategorie. Nezapomenu na německý Poweriser sraz, kam zavítal starý pán, (vzhledem tak kolem 90 let) podepírající se o prodlouženou hůl. Abych ale odpověděl na otázku. Myslím, že každý, kdo nemá zranění, které by se přímo vylučovalo s používáním bot (vyhřezlá plotýnka, zlomená noha), si na nich může najít tu svou oblíbenou disciplínu. Někteří lidé využívají "sedmimílové" skákací boty ke zlepšení své kondice a joggingu, jiní se učí nejrůznější triky, roznožkami počínaje a salty konče. No a někteří jsou prostě jen rádi středem pozornosti.
Ať již se rozhodnete pro jakoukoliv variantu výše uvedeného využití, brzy zjistíte že povídání o formování postavy nejsou jen řeči. Druhý den po prvním použití vás bolí svaly, o kterých jste dříve netušili, že je máte. Co se ovšem týče náročnosti chůze na těchto moderních skákacích chůdách, budete mile překvapeni. Jelikož se jedná o pohyb prakticky totožný s normální chůzí, většina lidí je schopna na skákacích botách stát samostatně již za pár minut. Jde jen o to zvyknout si na "delší" nohy, zpočátku zvedat nohy jak čáp a nezakopnout. Náročnější část přichází, když člověku otrne a chce začít skákat. Chce to celou věc neuspěchat a postupně přejít ze skákání z jedné nohy na druhou do těžších snožmých skoků.
Než začnete skákat pořádně vysoko, nějakou tu hodinku to zabere, ovšem znáte to přísloví. "Trpělivost salta přináší!"
I přes to, že zde popisuji jak je powerbocking lehký, nezapomínejte na chrániče. Alespoň ty základní jako zápěstí, lokty a kolena se vždycky hodí. Už jen pro ten pocit bezpečí.
Jestliže jste si již vybrali značku, zbývá už jen vybrat správnou tvrdost pružiny. Pružiny jsou děleny podle váhových kategorií a pokrývají spektrum od 20 do 120kg. Koupíte-li si pružiny z váhové kategorie o řadu výše, než kam spadá vaše hmotnost, je mnohem těžší pružinu prošlápnout, ale zato vám déle vydrží a hlavně skáče výše. Nevýhodou je však nadměrná zátěž zad a velmi těžká ovladatelnost pružin. Po svých zkušenostech tuto variantu nedoporučuji.
Pro rekreační skokany a pro začátečníky je naopak vhodnější pružina doporučená výrobcem. Měkkčí pružina je také mnohem šetrnější k zádům...
Slovenské zájemce o tento sport určitě potěší odkaz na predaj skákacích topánok. Neztratí se asi ani odkaz skákacie boty, který je překladem tohoto webu.
Ačkoliv prodejci tvrdí, že všude, brzy zjistíte, že na suchém pevném povrchu je to přeci jen příjemnější a jistější, než na mokré trávě. Proběhnout se dá na sedmimílových botách téměř všude, ale salta na mokré trávě by ustál asi málokdo. Nedávno mi kdosi popisoval, jak skvělý adrenalinový zážitek je běh lesem mezi kořeny stromů. Budu to muset zkusit.
Jak to tak vidím, na našem trhu jsou už jenom dva hlavní rivalové. Pominu-li profesionální a dvojnásobně drahé skákací boty Powerskips a Velocity Stilts, o přízeň českých skokanů soutěží hlavně značky A-Jump a Worker. Jestliže to myslíte s powerbockingem alespoň trošku vážně, doporučuji si rovnou koppit kvalitnější botky. Čínské napodobeniny typu Sky Runner, či Worker jsou dobré v případě, kdy se chcete ujistit, že Vás tento sport bude bavit, než do něj investujete více. Cena většinou odpovídá kvalitě.
Česká značka skákacích bot A-Jump má oproti Workerům z mého pohledu jednoznačně výhodu ve způsobu upínání k holeni. Klasický kolenní oblouk byl zcela nahrazen příjemnějším a praktičtějším vázáním zvaným calf-cuff, viz. foto.
Toto vázání umožňuje individuální nastavení bot pro každého skokana (korekce nohou do "X", nebo do "O"), je mnohem pohodlnější a obujete se do něj během 1-2 minuty, oproti klasickému kolennímu oblouku, do kterého se člověk včetně vycpávání souká 5-10 minut.
Další výhodou je také snadnější výměna prošoupaných podrážek. Není potřeba měnit celou spodní část a můžete vyměnit jen originální podrážku, nebo skoro nezničitelnou podrážku Levitan.
Navíc si jej můžete nastavit přesně na šířku vaší nohy, takže nehrozí, že by vám noha kloktala, nebo byla naopak příliš sevřená.
Pokud si nejste jistí jak moc vás bude tento sporrt bavit, kupte si klidně nejlevnější skákací boty, případně bazarovky. Je ot jako s každým sportem. Až si powerbocking zamilujete, pořídíte si něco kvalitnějšího. Prasknutých pružin se už bát nemusíte. Rozdíl je zejména v pohodlí, výšce skoku a kalitě zpracování (s tím souvisí hlučnost)
Další informace naleznete v článku Srovnání skákacích bot.
Koupíte-li si kvalitnější skákací boty, budete se z nich radovat bez nutnosti oprav asi tak rok při průměrném používání. Postupem času se mění hlavně gumová "kopýtka" a pružiny. Kopýtka se prošoupou (zejména pokud si pořídíte speciální tělocvičnovou verzi botiček od 7League Boots a budete je používat venku) a pružiny postupně měknou a měknou, až vás nespokojenost s výškou výskoku donutí koupit nové. Je to způsobeno tím, že jednotlivá vlákna ve sklolaminátové (v budoucnu snad i obohacené karbonem) pružině postupně praskají, čímž pružina ztrácí své vlastnosti. Z tohoto důvodu je také potřeba ji chránit před mechanickým poškozením a v případě nutnosti ji třeba opatřit externí protekcí, kterou nabízí například Poweriser a Upwing. Ochrana zmírní důsledky špatného zacházení. Většinou se ovšem nestává, že by pružina praskla.
Zajímá vás něco co jste zde nenašli? Napište mi, nebo využijte Guestbook. Rád odpovím. Případně navštivte diskusní skupinu Skákací boty na Facebooku
Půjčovna skákacích bot | Levný teambuilding | Show | Představení na maturák | Nabídka promotérů | Výběr půjčovny skákacích bot | | exhibice/ ukázka
Spolupráce není omezena na konkrétní lokalitu. Máme velký akční rádius...
Daniel Fajmon
+420 728 179 490
Skype: Danubis