Skákací boty


Zde najdete vše co by vás mohlo o tomto moderním sportovním náčiní zajímat. Nejdříve si řekneme něco o skákacích botách obecně, následně detailněji zodpovíme další otázky. Dočtete se pro koho jsou skákací boty vhodné, jak náročný powerbocking je, kde ho lze provozovat a jak "sedmimílové" skákací boty vybírat. Podíváme se také na jejich životnost a stručně srovnáme konkurenční značky skákacích bot, působící na českém trhu.

Obecně


Skákací boty, někdy také "powerisery" (podle nejznámějšího výrobce), byly patentovány roku 1999 Němcem Alexandrem Böckem a to pod názvem Powerskips. Jedná se tedy o relativně novou sportovní pomůcku. Pod názvem Powerskip se prodávají originální "skákací chůdy", využívané zejména profesionálními artisty ve svých show. Pro normální smrtelníky, myslím, zcela postačují oficiální kopie, jejichž cena se pohybuje pod polovinou originálu. Tento pak stojí v přepočtu přes 27 000 Kč. Zmiňované "kopie" vyrábí několik výrobců pod názvy Poweriser, 7milesboot (7League Boots), UpWing, PoweriZer (přejmenován na Powerstrider), FlyJumper, SpeedJumper, atd. Poslední 3 jmenované jsou vlastně botky stejné značky, vystupující v různých zemích pod různými názvy. O ne-příliš kvalitních skákacích botách Skyrunner či Worker asi nemá cenu se příliš zmiňovat.


Skákací boty Poweriser Rozdíl oproti Powerskipům je v kvalitě komponent a zpracování. Princip však je stejný. Dle mé zkušenosti jsou Powerskipy také tišší. Další výhodou je skutečnost, že pro dosažení určité výšky stačí vynaložit méně energie než u konkurenčních značek skákacích bot. Jejich nová verze také umožňuje pohyb kotníku při běhu, ovšem nemohu říci do jaké míry je to přínosem. Z Powerskip vychází také americká značka Velocity Stilts, která dokonce o Powerskip odebírá pružiny. Hmotnost skákací chůdy je do 4,5kg a po nazutí se ocitnete přibližně 40cm nad zemí.


Čeho lze tedy s tímto sportovním náčiním dosáhnout? Jak na originálu, tak na těch lepších (prvních uvedených) kopiích lze skákat přes 2m do výšky, dělat třímetrové kroky, či běžet rychlostí 40km/h. Toto nejsou jenom teoreticky dosažitelná čísla, ale informace z praxe.


botky Kangoo Jumps Na zcela jiném principu fungují "klokaní boty" Kangoo Jumps. Nejsou tolik vhodné pro vystoupení. Klokaní boty Kangoo jsou spíše než k vysokým skokům a složitým trikům určeny těm, které již klasický aerobik omrzel, nebo mají problémy s klouby. Boty totiž tlumí náraz až o 80%, čímž šetří klouby kyčlí i kolen. Pokud vás takzvaný Kangoo-robic zaujal, botky najdete v e-shopu www.HOPsej.cz.


Pro koho jsou skákací boty určeny?


S trochou nadsázky lze říci, že pro kohokoliv kdo se vejde do nabízeného váhového rozmezí pružin.

Na skákacích botách jsem už viděl snad všechny věkové kategorie. Nezapomenu na německý Poweriser sraz, kam zavítal starý pán, (vzhledem tak kolem 90 let) podepírající se o prodlouženou hůl. Abych ale odpověděl na otázku. Myslím, že každý, kdo nemá zranění, které by se přímo vylučovalo s používáním bot (vyhřezlá plotýnka, zlomená noha), si na nich může najít tu svou oblíbenou disciplínu. Někteří lidé využívají "sedmimílové" skákací boty ke zlepšení své kondice a joggingu, jiní se učí nejrůznější triky, roznožkami počínaje a salty konče. No a někteří jsou prostě jen rádi středem pozornosti.


Náročnost powerbockingu


Náročnost powerbockingu

Ať již se rozhodnete pro jakoukoliv variantu výše uvedeného využití, brzy zjistíte že povídání o formování postavy nejsou jen řeči. Druhý den po prvním použití vás bolí svaly, o kterých jste dříve netušili, že je máte. Co se ovšem týče náročnosti chůze na těchto moderních skákacích chůdách, budete mile překvapeni. Jelikož se jedná o pohyb prakticky totožný s normální chůzí, většina lidí je schopna na skákacích botách stát samostatně již za pár minut. Jde jen o to zvyknout si na "delší" nohy, zpočátku zvedat nohy jak čáp a nezakopnout. Náročnější část přichází, když člověku otrne a chce začít skákat. Chce to celou věc neuspěchat a postupně přejít ze skákání z jedné nohy na druhou do těžších snožmých skoků.

Než začnete skákat pořádně vysoko, nějakou tu hodinku to zabere, ovšem znáte to přísloví. "Trpělivost salta přináší!"

I přes to, že zde popisuji jak je powerbocking lehký, nezapomínejte na chrániče. Alespoň ty základní jako zápěstí, lokty a kolena se vždycky hodí. Už jen pro ten pocit bezpečí.


Jak nakupovat


Jestliže jste si již vybrali značku, zbývá už jen vybrat správnou tvrdost pružiny. Pružiny jsou děleny podle váhových kategorií a pokrývají spektrum od 20 do 120kg. Koupíte-li si pružiny z váhové kategorie o řadu výše, než kam spadá vaše hmotnost, je mnohem těžší pružinu prošlápnout, ale zato vám déle vydrží a hlavně skáče výše. Nevýhodou je však nadměrná zátěž zad a velmi těžká ovladatelnost pružin. Po svých zkušenostech tuto variantu nedoporučuji.

Pro rekreační skokany a pro začátečníky je naopak vhodnější pružina doporučená výrobcem. Měkkčí pružina je také mnohem šetrnější k zádům...

Slovenské zájemce o tento sport určitě potěší odkaz na predaj skákacích topánok. Neztratí se asi ani odkaz skákacie boty, který je překladem tohoto webu.


Kde se dá skákat na skákacích botách


Ačkoliv prodejci tvrdí, že všude, brzy zjistíte, že na suchém pevném povrchu je to přeci jen příjemnější a jistější, než na mokré trávě. Proběhnout se dá na sedmimílových botách téměř všude, ale salta na mokré trávě by ustál asi málokdo. Nedávno mi kdosi popisoval, jak skvělý adrenalinový zážitek je běh lesem mezi kořeny stromů. Budu to muset zkusit.


Srovnání výrobců skákacích bot


Jak to tak vidím, na našem trhu jsou tři hlavní rivalové. Pominu-li profesionální a dvojnásobně drahé skákací boty Powerskips a Velocity Stilts, o přízeň českých skokanů soutěží hlavně značky Poweriser, 7LeagueBoot (7MilesBoot) a Up-wing. Toto jsou ty zdařilejší kopie originálních Powerskipů. Jestliže to myslíte s powerbockingem alespoň trošku vážně, nedoporučuji si kupovat méně kvalitní čínské napodobeniny typu Sky Runner, či Worker. Cena většinou odpovídá kvalitě, což platí hlavně u skákacích bot Powerskips. Při výběru je nutno brát v potaz také cenu a dostupnost náhradních dílů. Poweriser, i "sedmimílovky" nabízejí dospělé modely ve verzích 50-70 kg, 70-90 kg, 80-100 Kg a nakonec 90-120 kg. U značky Poweriser si však můžete zvolit ještě variantu Soft (měkčí), nebo Hard (tužší). Od roku 2012 je pak možné si pořídit také ultra tvrdé pružiny PR90120 Plus. 7miles mají dětský model 20-40kg a Poweriser potěší děti od 30 do 50kg.

Upwing nabízí jemnější odstupňování tuhosti pružin a to po 10kg. Dospělé modely se pohybují od 70 do 120 kg a dětské od 40 do 70 kg.

Poweriser

Korejská značka skákacích bot Poweriser má oproti ostatním z mého pohledu jednoznačně výhodu ve způsobu upínání k holeni. Klasický kolenní oblouk byl zcela nahrazen příjemnějším a praktičtějším vázáním zvaným calf-cuff, viz. foto.

Toto vázání umožňuje individuální nastavení bot pro každého skokana (korekce nohou do "X", nebo do "O"), je mnohem pohodlnější a obujete se do něj během 1-2 minuty, oproti klasickému kolennímu oblouku, do kterého se člověk včetně vycpávání souká 5-10 minut.

Další výhodou je od roku 2013 také snadnější výměna prošoupaných podrážek. Není potřeba měnit celou spodní část a můžete vyměnit jen originální podrážku, nebo skoro nezničitelnou podrážku Levitan.

Navíc si jej můžete nastavit přesně na šířku vaší nohy, takže nehrozí, že by vám noha kloktala, nebo byla naopak příliš sevřená. V roce 2010 začala za příplatek podobný systém nabízet také značka 7LeagueBoot pod názvem Viper, později Cobra. Za toto vázání si však musíte připlatit kolem 2 000,- Kč oproti verzi s kolenním obloukem.

Další informace naleznete v článku Srovnání skákacích bot.

Každopádně nechci vnucovat nikomu svůj pohled na věc, takže nezbývá než si obě řešení vyzkoušet, porovnat a udělat si vlastní názor.


Životnost skákacích bot


Koupíte-li si kvalitnější skákací boty, budete se z nich radovat bez nutnosti oprav asi tak rok při průměrném používání. Postupem času se mění hlavně gumová "kopýtka" a pružiny. Kopýtka se prošoupou (zejména pokud si pořídíte speciální tělocvičnovou verzi botiček od 7League Boots a budete je používat venku) a pružiny postupně měknou a měknou, až vás nespokojenost s výškou výskoku donutí koupit nové. Je to způsobeno tím, že jednotlivá vlákna ve sklolaminátové (v budoucnu snad i obohacené karbonem) pružině postupně praskají, čímž pružina ztrácí své vlastnosti. Z tohoto důvodu je také potřeba ji chránit před mechanickým poškozením a v případě nutnosti ji třeba opatřit externí protekcí, kterou nabízí například Poweriser a Upwing. Ochrana zmírní důsledky špatného zacházení. Většinou se ovšem nestává, že by pružina praskla.

Poweriser

Zajímá vás něco co jste zde nenašli? Napište mi, nebo využijte Guestbook. Rád odpovím. Případně navštivte diskusní skupinu Skákací boty na Facebooku

Neváhejte a kontaktujte!


Spolupráce není omezena na konkrétní lokalitu. Máme velký akční rádius...

Daniel Fajmon

+420 728 179 490

Skype: Danubis